AIRSOFT Pilzno - Special Forces


1. Zasady rekrutacji
2. Kultura Airsoftowa
3. Prawa i obowiązki Special Forces Pilzno
4. Jak w to się gra?
5. Jak zacząć?
6. Ile to kosztuje?
7. Gdzie kupować?
Zasady rekrutacji
Osoby chcące brać udział w cotygodniowych spotkaniach zobowiązane są do wcześniejszego (kilka dni) kontaktu z dowódcą (kontakt podany na stronie). Początkowo możliwe, że będziemy mogli pożyczyć Ci broń podstawową i okulary ochronne. Z czasem jednak musisz zakupić własny sprzęt, nawet taki za 30zł.
Aby dostać się do pierwszego składu należy skompletować następujący sprzęt: okulary ochronne, broń minimum średnij klasy, pas, kamizelkę taktyczną, mundur, buty wojskowe, kapelusz. Całość kosztuje około 880zł. Wtedy za zgodą dowódcy dana osoby otrzyma naszywkę Special Forces Pilzno (uzależnione to może być od zachowania danej osoby, aktywności, doświadczenia). Kandydat do pierwszego składu zobowiązany jest również do uczestniczenia w treningach grupy.Kultura Airsoftowa
Największym szacunkiem obdarowane są osoby które potrafią zachowywać się na spotkaniach kulturalnie. Bądź mądrzejszy i nie kłóć się z drugim airsoftowiczem. Jeśli jest kwestia sporna powiedz o niej dowódcy to on jest osobą decyzyjną. Pamiętaj, w ASG nie chodzi o wygranie, czy liczbę trafień, ale o dobrą zabawę. Nie ruszaj czyjegoś sprzętu - okularów, broni, amunicji, akcesoriów - jeżeli ta osoba Ci na to nie pozwoliła. Nie każdy lubi jak się dotyka jego rzeczy, to są rzeczy prywatne. Powinieneś odwdzięczyć się prędzej czy później za pożyczoną amunicję. To są pieniądze. Jak trzeba coś zrobić to zrób to sam, a nie czekaj aż ktoś się "wyłamie" i zrobi to za innych. Jeśli ktoś mówi, wysłuchaj go i nie wchodź mu w zdanie. Kiedy mówi dowódca ma być bezwzględna cisza i spokój (nie robimy sobie kanapek, nie szukamy czegoś w plecaku, czy nie testujemy sobie broni) każdy zamienia się w słuch. Dowódca musi dotrzeć do 20 ludzi sam i wszystko kontrolować, więc pomóżcie mu w tym. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zapytaj go czy możesz mu pomóc i zrób to. Zwracaj uwagę na sytuacje w których możesz komuś pomóc. Dowódca ma zawsze rację i nie wolno kwestionować jego decyzji. jeśli w niesmak są Ci jakieś jego decyzje, musisz pamiętać, że są one zawsze wynikiem analizy całej sytuacji i 20osobowej grupy tak by była pożyteczna dla większości lub jakiejś ideii. Nie jesteś sam. Jeśli jest sprawa do przedyskutowania to należy to zrobić w kulturalny sposób podając konkretne argumenty. A jeśli nie podoba Ci się sposób prowadzenia grupy przez kogoś miej jaja i porozmawiaj z nim na osobności w kulturalny sposób dodając co by można było zmienić. Nie bój się pytać, nie ma pytań głupich, ale nie odpowiadamy na pytania te same kilka razy. Nie baw się w Rambo i w sytuacji, gdy ktoś jest za zasłoną, a Ty nie i jest wymiana ognia to wiadomo, że jesteś na przegranej pozycji. Jeśli ktoś Cię zaskoczył to uszanuj jego dobry pomysł, trud i to że Cie przechytrzył. Nie próbuj być szybszy w naciśnięciu spustu gdy ktoś do Ciebie mierzy - on Cię zaskoczył stary!
Sygnalizuj w jasny głośny sposób mówiąc: "Dostałem", podnosząc rękę i zakładając czerwoną chustę kiedy oberwiesz. Chyba, że ktoś "ściąga" Cię bez strzału szepcząc abyś milczał. Większą umiejętnością niż celny strzał w przeciwnika z dużej odległości jest przyznanie sie do oberwania kiedy wiemy, że przeciwnik nie ma żadnej możliwości tego sprawdzić, a nawet pewnie sądzi że robi tylko zasłonę i raczej marne ma szanse, aby jakas kulka dotarła do nas. Pomyśl jak Ty czuł byś się wspaniale na jego miejscu będąc zaskoczonym taką uczciwością.
Postępuj mądrze i daj ludziom dobrą zabawę!
Dbaj o dobrą reputację naszej grupy i przyczyniaj się do jej rozwoju.Prawa i obowiązki Special Forces Pilzno
Mylne jest myślenie, że po dostaniu się do pierwszego składu jest się świętą krową i ma się prawa i pierwszeństwo do wielu rzeczy, nic po za tym. Osoby w pierwszym składzie to przedewszystkim ludzie, którzy chca czegoś więcej niż tylko spędzić miło czas raz w tygodniu w niedzielę strzelając się. Członkostwo w Special Forces Pilzno zobowiązuje do jednej najważniejszej rzeczy: ŻE MOŻNA NA SOBIE POLEGAĆ.
Pozornie tak nie wiele, ale to cała podstawa pierwszego sładu. Jeśli możemy na sobie polegać, to sobie ufamy. Szanujemy kolegów z teamu i staramy się tak działać by przedewszystkim innym ułatwiać życie, a nie patrzeć się na czubek własnego nosa. Nasza wygoda pojawi się wtedy kiedy cała drużyna będzie tak działać. Jeśli nie masz takiej osobowości to musisz się tego nauczyć.
Tylko osoby z naszywkami (pierwszy skład) mają prawo do wyjazdów. Na wyjazdach trzeba mieć doświadczenie, które zdobywa się z czasem, trenując z ekipą. Treningi są zatem dla pierwszego składu obowiązkowe, tak samo jak cotygodniowe zbiórki, aby nie być po jakimś czasie dalego w...
W pewnych kwestiach pierwszeństwo będa miały osoby aktywne z pierwszego składu o ile stosowały się do wyznaczonych zasad.
SFP ma obowiązek godnie reprezentować i dbać o dobrą twarz. Jeśli raz straci się dobrą reputację, praktycznie nie da się już jej odbudować. W myśl: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" pamiętac należy, że tak jak Ciebie ktoś postrzega, będzie postrzegał cały zespół.Jak w to się gra?
Wstępnie mowa była o tym czym jest ASG na stronie głównej. Warto jednak dodać kilka istotnych kwestii. Airsoft jest sportem/grą, a nie regularną formacją wojskową i prawdziwą wojną. Dlatego też rządzi się jak każde inne rozgrywki określonymi zasadami i regulaminem.
Podstawową i najważniejszą stroną w dzisiejszym polskim wirtualnym świecie jest zdecydowanie http://wmasg.pl . Na stronie tej znajdziecie wszystkie istotne informacje dotyczące zasad i tego co wolno lub nie wolno robić podczas gry. Nie będziemy więc tego kopiowali - zapraszamy do portalu.Jak zacząć?
To jak wystartujesz będzie miało spory wpływ na obraz ASG w Twoim otoczeniu czy w to wierzysz lub nie. Jeśli zainwestujesz sporo pieniędzy w sprzęt z którego nie będziesz zadowolony lub będzie tandetą może się okazać, że finansów na naprawę błędów z przeszłości już nie masz i ASG odejdzie w kąt na jakiś czas.

Masz trzy opcje:
1) Zostać wolnym strzelcem
2) Dołączyć się do istniejącego teamu
3) Założyć własną grupę ASG

Ad.1:
Tak zaczyna sporo pasjonatów militarii w małych miasteczkach czy wsiach, gdzie nie ma innych grup ASG i tak też czasem kończy wielu doświadczonych "wojaków", gdy ich zespół po jakimś czasie rozpadnie się lub osoba sama tak zadecyduje. Jako wolny strzelec będziesz mógł dowolnie w miarę dyspozycji czasowej jeździć po większych czy mniejszych imprezach ASG. Strzelanki jednak nie będą tak regularne jak w przypadku działania w konkretnej kilku osobowej grupie.

Ad.2:
To najprostsza droga airsoftowej kariery. Musisz spełnić jedynie warunki jakimi obciąży Cię zespół do którego będziesz chciał się dołączyć na stałe. Nie które grupy wymagają jednolitego sprzętu inne nie. Ty zaś musisz się dostosować do regulaminu danej grupy ASG. Jeżeli Cię przyjmą żyjesz jak "panisko" :) Masz ustawiane strzelanki, nie musisz się martwić o wiele rzeczy. Warto się zastanowić czy czasem nie lepiej się dołączyć do kogoś niż robić własny zespół. Gdyby każdy tak robił to były by w Polsce same jedno osobowe teamy.

Ad.3:
Trzecia opcja jest na pewno najbardziej satysfakcjonująca, ale też najtrudniejsza. Bywa, że osoby źle się czują w obcym zespole, z czasem poznają ludzi lub dowiadują się, że ich koledzy chcieli by też się postrzelać i postanawiają założyć włąsną nie zależną grupę złożoną ze znajomych z którymi się dobrze czujemy. Niestety nie jest łatwo grupę mieć taką jaką by się do końca chciało i by do tego przetrwała dłużej niż 1-2lata :) Czasem można mieć sprzęt i zaplecze a i tak nie wyjdzie. Cóż takie jest życie. Jak taki okres jednak grupa przetrwa to nic już Was nie rozdzieli (no chyba że żony).

Tutaj na chwilę się zatrzymam przy trzecim punkcie i zwrócę waszą uwagę na kilka istotnych rzeczy bez których budowanie własnego zespołu będzie szalenie trudne.

Pamiętajmy, że jest to zabawa, a nie wojsko i nikogo do niczego zmusić nie możemy, a kiedy jest więcej niż jedna osoba, to możemy się spotkać z innym podejściem, poglądem czy tak zwanym "widzi mi się". Dlatego jeśli zbierzecie kilka osób 2-3-5-7 to usiądźcie razem i ustalcie wspólne zasady. Musicie wyznaczyć jedną osobę która w bardziej czy mniej oficjalny sposób będzie dowódcą drużyny. Dowódca musi mieć łeb na karku. Najlepiej żeby miał też trochę lat. Nie chodzi o dyskryminacje, ale osoba starsza ma większe doświadczenie życiowe miała nie jedną kłutnię, sytuacje konfliktowe etc, dlatego też nie będzie, aż tak podatna na drobne sprzeczki w drużynie jak osoba bardzo młoda i trzeźwiej spojrzy na fakty. Dowódca to nie osoba z najlepszymi wynikami w ASG, to osoba charyzmatyczna, która będzie przypominać wszystkim o wspólnie uzgodnionych regułach i będzie ciągle motywować grupę. (niestety nie zawsze jest kolorowo i czasem mogą być gorsze dni wtedy ważna jest wspólna motywacja, czasem z motywacją zostaje sam dowódca i trzeba o tym pamiętać i go wspierać!).
Ustalcie wspólne zasady od ilu lat przyjmujecie (nie schodźcie poniżej 16lat), uzgodnijcie razem czy wolicie wspólne umundurowanie, czy dajecie wolną rękę każdemu by kompletował taki sprzęt jaki chce. Możecie też ustalić zasady przyjmowania nowych osób do waszego zespołu. Nie zapomnijcie o nazwie grupy i ustaleniu symbolu rozpoznawczego.

Drugi aspekt tego "jak zacząć" to sprzęt. A właściwie to "z czym zacząć?". Zacznij od broni, jakieś gadżety i akcesoria dojdą z czasem. Ważne jest byś nie bał się w ogóle zacząć. Świat ASG jest bardzo otwarty i przyjazny!Ile to kosztuje?
ASG jest i nie jest drogie. Postaram się to w jakiś sposób wytłumaczyć poniżej.
Każda pasja ma to do siebie, że pochłania tyle pieniędzy ile tylko z kieszeni wyciągniemy. Czy to będzie 10zł czy 10,000 na pewno się nie zmarnuje. Aby zacząć przygodę z ASG na prawdę nie trzeba dużo pieniędzy! Duży błąd robią osoby, które się zniechęcają bo gdzieś usłyszały, że jest to drogie. Paintball jest droższy. ASG będzie kosztować Cię tyle na ile wykreujesz to co chcesz.
Skupmy się na tym od czego trzeba zacząć - broń. Wierzcie mi, lepiej mieć broń bez munduru, niż mundur bez broni. Broń w świecie ASG można podzielić na trzy "klasy" a zarazem przedziały cenowe:

Pierwszy przedział to 10 - 200zł Jeśli jest w Twojej okolicy jakaś grupa, a Ty nie do końca jesteś przekonany czy ASG jest dla Ciebie pożycz lub kup jakąś broń za 20zł po to byś mógł w praktyce zobaczyć jaki klimat niesie z sobą ASG. Od tego przedziału cenowego wszyscy w naszym mieście zaczynali. Dobry sprzęt przychodzi z czasem. Moim zdaniem lepiej nie zdobywać podstawowego doświadczenia na broni wysokiej klasy. W tej kategorii mniej liczy się jaki typ broni chcesz mieć, a raczej co możesz kupić najmocniejszego za pieniądze które możesz przeznaczyć na początek. Broń strzelająca na 5-10metrów może zepsuć trochę smak gry i szybko się zniechęcisz. Z tego przedziału warto nabyć jakiś shotgun - są one zdecydowanie najmocniejsze. Coś ala Mosberg, który kosztuje ok~80zł to broń z którą będziesz mógł walczyć nawet Na bronie z dużo wyższych półek jeśli dodasz do tego szczyptę swoich umiejętności. My strzelaliśmy się kiedyś pistoletami za 40-50zł i dopóki wszyscy mieli taką broń zabawa była przyjemna, ale jak dojdzie choć jeden AEG to nie masz zbytnich szans. Myślę, że jeśli chcemy kupić broń III klasy to kupmy taką około 100zł. Jeśli chcesz nie najtańszą broń zwróć uwagę by miała HOP-UP'a. Wydawać 200 nie ma sensu, lepiej dozbierać i kupić broń II klasy, którą będziemy mieli na bardzo długo i poradzi sobie na każdym zlocie. Nie kupuj żadnych AEG czy CO2 z najtańszej półki bo wyrzucisz pieniądze w błoto. Tu sprawdzają się tylko bronie sprężynowe z dłuższymi lufami. Zwróć uwagę na fps.

Drugi przedział to 200 - 600zł Granice są bardzo umowne. Broń broni równa nie jest. Czasami broń, która kosztuje 800zł będzie gorzej strzelać niż taka za 500zł. Jednak co jest istotne. Ten przedział to przedział dla ludzi, którzy myślą poważnie o ASG. Broń taka daje już spore możliwości i w zasadzie wystarcza całkowicie. Owszem można kupić droższą ale trzeba się zastanowić czy jest sens i czy ma się wolne finanse. Nie mniej jednak broń z tej półki wcale nie będzie przegrywać z bronią z najwyższej półki. To już będą raczej różnice silników, układów, wykonania, materiału, różnice w zbliżeniu do oryginałów. Taka broń będzie służyć Ci raczej długo o ile nie kupisz jakiegoś szajsu nie pewnego, dlatego ważne jest, abyś zdecydował się jaki typ broni chcesz mieć. Mam tu na myśli to czy wolisz być snajperem, szturmowcem typowym komandosem, strzelać się bardziej w lesie czy zabudowaniach etc. Kiedy już wybierzesz jaki typ broni chcesz mieć zwróć uwagę na firmę, miejsce gdzie kupujesz broń (w tym czy nie ma problemu z serwisowaniem jeśli nie masz w okolicy takiego miejsca) ilość fps będzie tu zależała od typu broni jaki wybrałeś. Karabin szturmowy nigdy nie będzie miał takiej mocy jak snajperka, ale ze snajperką nigdy nie będziesz na pierwszej linii ognia - no chyba, że chcesz komuś coś zrobić. Czytaj opinie w sklepach danego produktu, oraz przed zakupem pooglądaj youtube z danym modelem. Czasami na zdjęciach broń wygląda troszkę inaczej niż w ruchu. Na www.wmasg.pl poczytaj forum są tam wypowiedzi ludzi którzy mają to co chcesz kupić i przeczytasz czy ta broń np. nie rozlatuje się po 3miesiącach. Tutaj bardzo się przydaje opinia znajomych, lub ludzi którzy są parę lat w świecie ASG. To oni właśnie mogą Ci powiedzieć jaka broń jest najlepsza na która Cię stać.

Trzeci przedział to 700 - n Ograniczenia nie ma, co chwilę wychodzi coś nowego. Jeśli Cię stać możesz kupić broń za 7,000zł, tylko po co? Bronie za 2,500zł nie będą równe tym za 1000zł jednak ta klasa broni zaczyna się dość "nisko" ponieważ już zmienia się całkowicie wykonanie wnętrza. Możemy mieć większą pewność że broń nas nie zawiedzie szybko. Zazwyczaj są dłuższe gwarancje i to nie tylko na gearboxa jak w większości broni. Wykonanie jest niemal doskonałe. Często bronie kosztują po kilka tysięcy z tego względu, że imitują broń ostrą nawet w systemie przekładni wewnętrznych. Może zostawmy bronie kilkutysięczne, a skupmy się na tych 700-1500zł Jeśli to tylko możliwe raczej kup coś produkcji TM (Tokyo Marui). To jest marka która słynie z solidnego wykonania. Jeśli zepsuje nam siębroń za 50zł nie będziemy na pewno tak głośno płakać jak po straci broni za 1000zł. To są bronie dla prawdziwych maniaków i doświadczonych kilkoma latami graczy ASG. Nie ma żadnego sensu kupowania takich broni na początku, bo tak jak pisałem nie będą one stwarzały przewagi widocznej w walce praktycznej. Czasami lepiej upgreadować trochę broń II klasy - na przykład dokupić prec lufę, czy. mocniejszy akumulator. Jednak jeśli nie masz doświadczenia nigdy sam tego nie rób bo możesz uśmiercić bardzo szybko swoją broń jeśli wszystko nie będzie kompatybilneGdzie kupować?
Lista polecanych sklepów i naszych opinii jest na forum więc tam zaglądnij. My zaczynaliśmy od www.wmasg.pl i tamtejszej listy sklepów. Przeglądnij je. Są droższe i tańsze sklepy.

Na pewno nie kupuj broni na allegro.pl jest to zdecydowanie najgorsze miejsce pełne ludzi którzy chcą się pozbyć nie pewnych ledwo dyszących broni, a opisy w większości przypadków są mocno przekolorowane.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zaglądnij na nasze FORUM
Możesz się zapytać o wszystko ludzi, którzy kiedyś byli na Twoim miejscu.